Hem
Om Sápmi
Djur & natur
Historia
Näringar
Språk
Kultur
Religion
Politik
Webb TV
Pressrum

© Samiskt Informationscentrum
Sametinget
Box 582
831 27
ÖSTERSUND
tel: +46 63 15 08 74
info@samer.se
Webbredaktör:
Anna Skielta
Ansvarig utgivare:
Peter Sarri

Länk till information om talande webb
Den här sidan är ansluten
till tjänsten "talande webb".
Klicka på bilden för mer information.

Tillbaka
Man sätter skohö i skorna
Inte bara bönder använder hö. Samerna använder det i skorna ibland. Garanterat bättre än alla ventilerande syntetstrumpor. Foto: Tor Lundberg.
Jordbruksverket

Jordbruksverket är en av de myndigheter som har ansvar för genomförandet av statens rennäringspolitik.

Jordbruksverket är central förvaltningsmyndighet och regeringens expertmyndighet med ansvar för frågor som berör rennäringen. Jordbruksverkets mål är att verka för en levande samisk kultur byggd på en ekologiskt hållbar rennäring och andra samiska näringar. För detta ändamål får Jordbruksverket ett årligt anslag.

 

Utgifter som belastar anslaget är följande:

  • Underhåll av riksgränsstängsel och skötselanläggningar.
  • Markanvändning, riksintressen beträffande marker som är värdefulla eller känsliga för renskötseln, natur- och kulturmiljövården.
  • Framtagande av ny inventeringsmetod för renbetet.
  • Prisstöd till rennäringen enligt förordningen (1986:255) om pristillägg på renkött.
  • Ersättning till följd av Tjernobylolyckan som kan lämnas till jordbruksföretag, renskötselföretag och till den som helt eller delvis försörjer sig på att fiska till husbehov eller för försäljning enligt förordningen (1994:246) om ersättning för vissa merkostnader och förluster med anledning av Tjernobylolyckan.
  • Kostnader för medlare i tvister mellan samebyar och jordbrukare när det gäller skadeersättning vid renbetning på åkermark.
  • Övriga åtgärder för utveckling av rennäringen utgörs av medelstilldelning i mån av medel till projekt som samfinansieras med EU:s Strukturfonder, Mål 1 och Interreg, samt medel till helt nationellt finansierade projektverksamheter.
  • Katastrofskadeskydd kan utgå till viss del av foderkostnaderna enligt 35 a § rennäringsförordningen (1993:384).

Andra stöd som kan vara aktuella för rennäringen och som ligger utanför det omnämda anslaget är bland annat bygdeavgifter, stöd inom EU:s jordbrukspolitik som utgörs av startstöd, investeringsstöd, miljöstöd, främjande av rennäringen med mera.

Från och med 1 januari 2007 kommer Sametinget att bli central förvaltningsmyndighet för rennäringsfrågor och överta Jordbruksverkets myndighetsuppgifter.

Senast ändrad: 2009-03-30
Denna sida kan du inte kommentera.

Dela med dina vänner |

Visste du att
... det statliga stödet till rennäringen administreras av Jordbruksverket och består av ett prisstöd per kilo slaktat kött.

Läs mer
Jordbruksverket »
Statistik över renslakt »